PV-10A10-T
- Manufacturer Part Number:
- PV-10A10-T
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 10A 1KVDC CYLINDR
- Applications :
- Solar (Photovoltaic)
- Approval Agency :
- CCC, CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 10A
- Mounting Type :
- Bolt Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 90°C
- Package / Case :
- Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
- Size / Dimension :
- 0.406" Dia x 2.319" L (10.30mm x 58.90mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 1 kV