PV-15A10-2P
- Manufacturer Part Number:
- PV-15A10-2P
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Bussmann Electrical Division
- Part of Description:
- FUSE CRTRDGE 15A 1KVDC RAD BEND
- Manufacturer :
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Solar (Photovoltaic)
- Approval Agency :
- CCC, CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 15A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 90°C
- Package / Case :
- Radial Bend Cylinder
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 0.406" Dia x 1.543" L (10.30mm x 39.20mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 1 kV