L15S050.T
Manufacturer Part Number:
L15S050.T
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 50A 150VAC/VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA AC, 20kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
50A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.811" Dia x 2.000" L (20.60mm x 50.80mm)
Voltage Rating - AC :
150 V
Voltage Rating - DC :
150 V