JLLN040.TXL
Manufacturer Part Number:
JLLN040.TXL
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUS 160VDC F/A TELECOM 40A PCB M
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, cURus, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
R
Current Rating (Amps) :
40A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.563" Dia x 0.874" L (14.30mm x 22.20mm)
Voltage Rating - AC :
300 V
Voltage Rating - DC :
160 V