0TLS110.T
- Manufacturer Part Number:
- 0TLS110.T
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 110A 170VDC
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Telecom
- Approval Agency :
- CE, cURus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 100kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 110A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cartridge, Non-Standard
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.563" Dia x 0.880" L (14.30mm x 22.35mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 170 V