0AKNBK125-BB
- Manufacturer Part Number:
- 0AKNBK125-BB
- Manufacturer/Brand:
- Bel Fuse Inc.
- Part of Description:
- FUSE 125A 500V STUD MNT
- Manufacturer :
- Bel Fuse Inc.
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 125A
- Features :
- Fuse Type :
- Rectangular
- Mounting Type :
- Bolt Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Rectangular, Blade
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 1.929" L x 0.866" W x 0.984" H (49.00mm x 22.00mm x 25.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 500 V