SPXC2.25HXR
Manufacturer Part Number:
SPXC2.25HXR
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
1500VDC 2.25A PV FUSE WITH LEADS
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
CE, gPV, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
Current Rating (Amps) :
2.25A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.406" Dia x 2.252" L (10.30mm x 57.20mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1.5 kV