0TLS060.TXLB
Manufacturer Part Number:
0TLS060.TXLB
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CRTRDGE 60A 170VDC CYLINDR
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Telecom
Approval Agency :
CE, cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
Current Rating (Amps) :
60A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.563" Dia x 1.580" L (14.30mm x 40.13mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
170 V