F03B250V3-16AS
Manufacturer Part Number:
F03B250V3-16AS
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
MILITARY MIL-F-15160/03
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Class :
Current Rating (Amps) :
187.5mA
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC :
250 V