0NLN100.V
- Manufacturer Part Number:
- 0NLN100.V
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 100A 250VAC/VDC
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- CE, CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50kA
- Class :
- K5
- Current Rating (Amps) :
- 100A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cylindrical, Blade Terminals
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 1.063" Dia x 3.874" L (27.00mm x 98.40mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V
- Voltage Rating - DC :
- 250 V