LVSP0015HXR
- Manufacturer Part Number:
- LVSP0015HXR
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- 15KA TVSS FUSE WITH LEADS 100 PA
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- UL, UR
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 200kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 15A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 0.410" Dia x 1.500" L (10.41mm x 38.10mm)
- Voltage Rating - AC :
- 600 V