LNRK030.T
Manufacturer Part Number:
LNRK030.T
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 30A 250VAC/125VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, QPL, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
RK1
Current Rating (Amps) :
30A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V