0304.750ZR
Manufacturer Part Number:
0304.750ZR
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BRD MNT 750MA 277VAC/DC SMD
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Hazardous Locations
Approval Agency :
cURus, EX
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Class :
Current Rating (Amps) :
750mA
Features :
Intrinsically Safe
Fuse Type :
Board Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 56°C
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.538" L x 0.237" W x 0.244" H (13.67mm x 6.03mm x 6.19mm)
Voltage Rating - AC :
277 V
Voltage Rating - DC :
277 V