40C22X58GI/I
Manufacturer Part Number:
40C22X58GI/I
Manufacturer/Brand:
Altech
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 40A 690VAC
Manufacturer :
Altech
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Class :
C
Current Rating (Amps) :
40A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.866" Dia x 2.283" L (22.00mm x 58.00mm)
Voltage Rating - AC :
690 V