0LMF.500UXL
Manufacturer Part Number:
0LMF.500UXL
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 500MA 300VAC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
10kA
Class :
Current Rating (Amps) :
500mA
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.610" Dia x 1.820" L (15.49mm x 46.23mm)
Voltage Rating - AC :
300 V