TDC600-2-R
- Manufacturer Part Number:
- TDC600-2-R
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Electronics Division
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 2A 600VAC 8AG
- Manufacturer :
- Eaton - Electronics Division
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- ASTA, BSI
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 200A
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 2A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 8AG, 1/4" x 1"
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia x 1.000" L (6.30mm x 25.40mm)
- Voltage Rating - AC :
- 600 V