0LGR02.5UXL
Manufacturer Part Number:
0LGR02.5UXL
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUS 300V F/A INLINE FUSE 2.5A
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Fluorescent Lights
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
10kA
Class :
Current Rating (Amps) :
2.5A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.610" Dia x 1.820" L (15.49mm x 46.23mm)
Voltage Rating - AC :
300 V