SCF4030-12-06
- Manufacturer Part Number:
- SCF4030-12-06
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Electronics Division
- Part of Description:
- FUSE TRIGGERABLE 12A 36V 6 CELL
- Manufacturer :
- Eaton - Electronics Division
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Battery Protection
- Approval Agency :
- cURus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50A
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 12A
- Features :
- 15.6 ~ 27V Triggerable
- Fuse Type :
- Board Mount
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 60°C
- Package / Case :
- Nonstandard SMD
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.157" L x 0.118" W x 0.035" H (4.00mm x 3.00mm x 0.90mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 36 V