PSR072FS0800Z
Manufacturer Part Number:
PSR072FS0800Z
Part of Description:
FUSES POWR-SPEED
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Current Rating (Amps) :
800A
Features :
Indicating
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Rectangular, Blade
Size / Dimension :
2.953" L x 2.362" W x 2.598" H (75.00mm x 60.00mm x 66.00mm)
Voltage Rating - AC :
1.2 kV
Voltage Rating - DC :
900 V