PSR073FS0900Z
Manufacturer Part Number:
PSR073FS0900Z
Part of Description:
FUSES POWR-SPEED
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Current Rating (Amps) :
900A
Features :
Indicating
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Rectangular, Blade
Size / Dimension :
2.953" L x 2.894" W x 3.130" H (75.00mm x 73.50mm x 79.50mm)
Voltage Rating - AC :
1.05 kV
Voltage Rating - DC :
800 V