0AKK-K250-BA
- Manufacturer Part Number:
- 0AKK-K250-BA
- Part of Description:
- FUSE 250A 1000V STUD MNT
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 250A
- Features :
- Fuse Type :
- Rectangular
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Rectangular, Blade
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 2.913" L x 1.772" W x 0.996" H (74.00mm x 45.00mm x 25.30mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 1 kV