0JTD025.T
- Manufacturer Part Number:
- 0JTD025.T
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 25A 600VAC/300VDC
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Transformer Protection
- Approval Agency :
- CE, CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 200kA AC, 20kA DC
- Class :
- J
- Current Rating (Amps) :
- 25A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cartridge, Non-Standard
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.811" Dia x 2.252" L (20.60mm x 57.20mm)
- Voltage Rating - AC :
- 600 V
- Voltage Rating - DC :
- 300 V