JLLN015.TXP
Manufacturer Part Number:
JLLN015.TXP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 15A 300VAC/160VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 50kA DC
Class :
T
Current Rating (Amps) :
15A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.406" Dia x 0.875" L (10.30mm x 22.23mm)
Voltage Rating - AC :
300 V
Voltage Rating - DC :
160 V