0AKMB9500-BD
- Manufacturer Part Number:
- 0AKMB9500-BD
- Part of Description:
- FUSE 50A 500V STUD MNT
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 20kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 50A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
- Size / Dimension :
- 0.591" Dia x 1.559" L (15.00mm x 39.60mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 500 V