EAC10-63-T
- Manufacturer Part Number:
- EAC10-63-T
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Electronics Division
- Part of Description:
- FUSE 500V 63A BOLT DOWN
- Manufacturer :
- Eaton - Electronics Division
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial, Motor Protection
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 2kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 63A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Bolt Mount
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 0.409" Dia x 1.283" L (10.40mm x 32.60mm)
- Voltage Rating - AC :
- 500 V