PSX3XLFL1000X
Manufacturer Part Number:
PSX3XLFL1000X
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE SEMI 1500VDC 3XL SIZE 1000A
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA
Class :
Current Rating (Amps) :
1kA
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Rectangular
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
5.043" L x 2.894" W x 3.130" H (128.10mm x 73.50mm x 79.50mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1.5 kV