KLDR02.5TXP
Manufacturer Part Number:
KLDR02.5TXP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CRTRDGE 2.5A 600VAC/300VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Transformer Protection
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
CC
Current Rating (Amps) :
2.5A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
300 V