L25S060.T
- Manufacturer Part Number:
- L25S060.T
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 60A 250VAC/VDC
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Semiconductors
- Approval Agency :
- CE, CSA, UR
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 200kA AC, 20kA DC
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 60A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Bolt Mount
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.811" Dia x 1.626" L (20.60mm x 41.30mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V
- Voltage Rating - DC :
- 250 V