PF-FB1-350
- Manufacturer Part Number:
- PF-FB1-350
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 350A
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Semiconductors
- Approval Agency :
- cURus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 100kA AC, 50kA DC
- Class :
- aR
- Current Rating (Amps) :
- 350A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Bolt Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 1.386" Dia x 2.724" L (35.20mm x 69.20mm)
- Voltage Rating - AC :
- 800 V
- Voltage Rating - DC :
- 800 V