L15S450.T
Manufacturer Part Number:
L15S450.T
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CRTRDGE 450A 150VAC/100VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA AC, 20kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
450A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.000" Dia x 1.157" L (25.40mm x 29.40mm)
Voltage Rating - AC :
150 V
Voltage Rating - DC :
100 V