L17T300.V
Manufacturer Part Number:
L17T300.V
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CRTRDGE 300A 170VDC CYLINDR
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Telecom
Approval Agency :
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
Current Rating (Amps) :
300A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.500" Dia x 1.252" L (38.10mm x 31.80mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
170 V