PSR071FS0400Z
Manufacturer Part Number:
PSR071FS0400Z
Part of Description:
FUSE SQUARE 400A 1.3KVAC/1KVDC
Approval Agency :
CCC, CE, cURus, UL
Current Rating (Amps) :
400A
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
2.913" L x 2.028" W x 2.264" H (74.00mm x 51.50mm x 57.50mm)
Voltage Rating - AC :
1.3 kV
Voltage Rating - DC :
1 kV