PSR070FS0160Z
Manufacturer Part Number:
PSR070FS0160Z
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE SQUARE 160A 1.3KVAC/1KVDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
CCC, CE, cURus, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA AC, 150kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
160A
Features :
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.913" L x 1.693" W x 1.929" H (74.00mm x 43.00mm x 49.00mm)
Voltage Rating - AC :
1.3 kV
Voltage Rating - DC :
1 kV