FWC-25A10F
- Manufacturer Part Number:
- FWC-25A10F
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Bussmann Electrical Division
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 25A 600VAC/700VDC
- Manufacturer :
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- CE, UR
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 25A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
- Voltage Rating - AC :
- 600 V
- Voltage Rating - DC :
- 700 V