C308F200MA-TR1
- Manufacturer Part Number:
- C308F200MA-TR1
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Electronics Division
- Part of Description:
- FUSE CERAMIC 200MA 250VAC/VDC
- Manufacturer :
- Eaton - Electronics Division
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Hazardous Locations
- Approval Agency :
- cURus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 4kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 200mA
- Features :
- Intrinsically Safe
- Fuse Type :
- Cartridge, Ceramic
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Cartridge, Non-Standard
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.120" Dia x 0.343" L (3.05mm x 8.70mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V
- Voltage Rating - DC :
- 250 V