0159.500MR
- Manufacturer Part Number:
- 0159.500MR
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE BOARD MNT 500MA 600VAC 2SMD
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Telecom
- Approval Agency :
- cURus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 60A
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 500mA
- Features :
- Clips Included
- Fuse Type :
- Board Mount
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2-SMD, Square End Block with Clip
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 0.429" L x 0.189" W x 0.189" H (10.90mm x 4.80mm x 4.80mm)
- Voltage Rating - AC :
- 600 V