KLKD010.T
- Manufacturer Part Number:
- KLKD010.T
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC/VDC
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Solar (Photovoltaic)
- Approval Agency :
- CE, CSA, UL, VDE
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 100kA AC, 50kA DC
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 10A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cartridge, Non-Standard
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
- Voltage Rating - AC :
- 600 V
- Voltage Rating - DC :
- 600 V