KLKR030.T
- Manufacturer Part Number:
- KLKR030.T
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 30A 600VAC/300VDC
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- CE, CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 200kA AC, 20kA DC
- Class :
- CC
- Current Rating (Amps) :
- 30A
- Package / Case :
- 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
- Size / Dimension :
- 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
- Voltage Rating - AC :
- 600 V
- Voltage Rating - DC :
- 300 V