1100-CB1C2U10
- Manufacturer Part Number:
- 1100-CB1C2U10
- Manufacturer/Brand:
- c3controls
- Part of Description:
- UL 489, 1 POLE, 10A TRIP CURVE C
- Manufacturer :
- c3controls
- Product Category :
- Circuit Breakers
- Actuator Type :
- Lever
- Approval Agency :
- CE, CSA C22.2 No. 5, cULus, UL489
- Breaker Type :
- Thermal Magnetic
- Current Rating (Amps) :
- 10A
- Illumination :
- None
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Mounting Type :
- DIN Rail
- Number of Poles :
- 1
- Product Status :
- Active
- Voltage Rating - AC :
- 277 V
- Voltage Rating - DC :
- 48 V