CBW28-15A
Manufacturer Part Number:
CBW28-15A
Manufacturer/Brand:
OptiFuse
Part of Description:
FUSEHOLDER TYPE CB-TYPE III, 15A
Manufacturer :
OptiFuse
Product Category :
Circuit Breakers
Actuator Type :
Push to Reset
Approval Agency :
CSA, cULus
Breaker Type :
Thermal
Current Rating (Amps) :
15A
Illumination :
None
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
Number of Poles :
1
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
32 V