5SJ4140-7HG40
- Manufacturer Part Number:
- 5SJ4140-7HG40
- Manufacturer/Brand:
- Siemens
- Part of Description:
- MCB 5SJ4 1P 240V 40A SAME PH 14K
- Manufacturer :
- Siemens
- Product Category :
- Circuit Breakers
- Actuator Type :
- Lever
- Approval Agency :
- CCC, CE, CSA, EAC, UL, VDE
- Breaker Type :
- Current Rating (Amps) :
- 40A
- Illumination :
- None
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Mounting Type :
- DIN Rail
- Number of Poles :
- 1
- Product Status :
- Active
- Voltage Rating - AC :
- 400 V
- Voltage Rating - DC :
- 60 V