GMB631PC15
Manufacturer Part Number:
GMB631PC15
Manufacturer/Brand:
Carlo Gavazzi Inc.
Part of Description:
CIR BRK THERM-M 15A 240VAC/60VDC
Manufacturer :
Carlo Gavazzi Inc.
Product Category :
Circuit Breakers
Actuator Type :
Lever
Approval Agency :
CSA C22.2 No 5, IEC 60947-2, UL489
Breaker Type :
Thermal Magnetic
Current Rating (Amps) :
15A
Illumination :
None
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Poles :
1
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
240 V
Voltage Rating - DC :
60 V