SGNM100-10E
Manufacturer Part Number:
SGNM100-10E
Manufacturer/Brand:
Sprague-Goodman
Part of Description:
CAP TRIM 5-100PF 10000V CHAS MNT
Manufacturer :
Sprague-Goodman
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Adjustment Type :
Top
Capacitance Range :
5 ~ 100pF
Dielectric Material :
Ceramic
Features :
Non-Magnetic, Sealed
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
500 @ 25MHz
Size / Dimension :
0.710" Dia (18.03mm)
Voltage - Rated :
10000 V