GXE3R501
Manufacturer Part Number:
GXE3R501
Manufacturer/Brand:
Sprague-Goodman
Part of Description:
CAP TRIMMER 1-3.5PF 300V TH
Manufacturer :
Sprague-Goodman
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Adjustment Type :
Top and Bottom
Capacitance Range :
1 ~ 3.5pF
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
1500 @ 1MHz
Size / Dimension :
0.291" L x 0.264" W (7.40mm x 6.70mm)
Voltage - Rated :
300 V