GQR1R800
Manufacturer Part Number:
GQR1R800
Manufacturer/Brand:
Sprague-Goodman
Part of Description:
CAP TRIM 0.6-1.8PF 750V PNL MNT
Manufacturer :
Sprague-Goodman
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Adjustment Type :
Top
Capacitance Range :
0.6 ~ 1.8pF
Dielectric Material :
Quartz
Features :
Sealed
Height - Seated (Max) :
0.359" (9.12mm)
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
1500 @ 20MHz
Size / Dimension :
0.312" Dia (7.92mm)
Voltage - Rated :
750 V