GDT8R531
Manufacturer Part Number:
GDT8R531
Manufacturer/Brand:
Sprague-Goodman
Part of Description:
CAP TRIMMER 1-8.5PF 250V SMD
Manufacturer :
Sprague-Goodman
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Adjustment Type :
Top
Capacitance Range :
1 ~ 8.5pF
Dielectric Material :
Glass
Features :
Sealed
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
650 @ 20MHz
Size / Dimension :
0.311" Dia (7.90mm)
Voltage - Rated :
250 V