08055J390FAWTR
Manufacturer Part Number:
08055J390FAWTR
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP THIN FILM 39PF 50V 0805
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Thin Film Capacitors
Capacitance :
39 pF
Features :
RF, High Q, Low Loss
Height - Seated (Max) :
0.029" (0.73mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50 V