06031K160GBTTR
Manufacturer Part Number:
06031K160GBTTR
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP THIN FILM 16PF 100V 0603
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Thin Film Capacitors
Capacitance :
16 pF
Features :
RF, High Q, Low Loss
Height - Seated (Max) :
0.029" (0.73mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
100 V