T330B334K035AS
Manufacturer Part Number:
T330B334K035AS
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT 0.33UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
0.33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.240" (6.09mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.285" L x 0.170" W (7.24mm x 4.32mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
35 V