M39006/25-0034
Manufacturer Part Number:
M39006/25-0034
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 68UF 10% 25V AXIAL
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.29Ohm
Failure Rate :
M (1%)
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
T3
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.406" Dia x 0.766" L (10.31mm x 19.46mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
25 V